Pseudo-eindheffing 2027: wat betekent dit voor werkgevers?

Wat is pseudo-eindheffing?
De pseudo-eindheffing is een nieuwe belasting die werkgevers vanaf 1 januari 2027 betalen over het privégebruik van auto's met fossiele brandstof. Het gaat om een heffing van 12% over de fiscale waarde van benzine-, diesel- of hybride personenauto’s.
Een rekenvoorbeeld maakt het effect direct duidelijk:
bij een auto met een fiscale waarde van € 40.000 betaalt u als werkgever € 4.800 per jaar aan extra heffing.
Belangrijk om te weten:
- De pseudo-eindheffing staat los van de reguliere bijtelling voor de werknemer en is een extra werkgeversheffing
- Doorbelasten aan de werknemer is niet toegestaan
- Woon-werkverkeer telt ook als privégebruik
Voor welke auto’s geldt de pseudo-eindheffing in 2027?
De pseudo-eindheffing geldt voor:
- Personenauto’s met een verbrandingsmotor (benzine, diesel, hybride).
- Leaseauto’s die privé worden gebruikt, ook als dat alleen woon-werkverkeer is
Vrijgesteld zijn:
- Volledig elektrische auto’s
- Bedrijfswagens
- Personenauto’s die uitsluitend zakelijk worden gebruikt (zoals poolauto’s)
- Auto’s die vóór 1 januari 2027 zijn toegekend (onder voorwaarden)
- De zakelijke auto van de eigenaar van een eenmanszaak
Let op: heeft een eenmanszaak werknemers in dienst met een leaseauto op fossiele brandstof? Dan geldt de pseudo-eindheffing wél voor die auto’s.
Overgangsregeling tot 17 september 2030
Voor leaseauto’s die vóór 2027 op kenteken zijn gezet en waarvan het leasecontract doorloopt, geldt een overgangsregeling tot 17 september 2030. Dit betekent:
- De pseudo-eindheffing geldt voor deze auto’s pas ná 17 september 2030
- Wisselt de auto in deze periode van werkgever, dan vervalt de overgangsregeling
- Wisselen binnen dezelfde werkgever is wel toegestaan
Waarom komt deze regeling er?
Met de pseudo-eindheffing wil de overheid een volgende stap zetten richting het halen van de klimaatdoelen voor 2030. Om die doelen te bereiken, moet het aantal auto's met fossiele brandstof in het zakelijke wagenpark sneller omlaag en het aandeel elektrische auto’s juist omhoog. Lees er hier meer over op de website van de Belastingdienst.
Door auto's met fossiele brandstof fiscaal minder aantrekkelijk te maken voor de werkgever en elektrisch rijden te blijven stimuleren door de bijtellingskorting tot eind 2027, probeert de overheid werkgevers te bewegen om nu al te kiezen voor emissievrije mobiliteit.
Wat betekent dit voor u als werkgever?
U krijgt te maken met een extra werkgeverslast van 12% over de fiscale waarde op jaarbasis van iedere nieuwe auto met fossiele brandstof die u vanaf 2027 ook privé laat gebruiken. Daarnaast geldt de pseudo-eindheffing óók voor leaseauto's op fossiele brandstof die ná 17 september 2030 nog in een leasecontract lopen.
Dat heeft directe gevolgen voor uw keuzes nu. Sluit u in 2026 nog een nieuw leasecontract af voor een auto met fossiele brandstof? Dan is het belangrijk dat de looptijd niet doorloopt voorbij 17 september 2030, om extra kosten te voorkomen.
DutchLease adviseert klanten hier nu al proactief over, zodat u tijdig de juiste keuzes maakt en grip houdt op uw toekomstige mobiliteitskosten. Heeft u advies nodig? Laat het ons weten wij helpen u graag verder.
Wat kunt u nu al doen?
De pseudo-eindheffing op de zakelijke auto vanaf 2027 klinkt misschien ver weg, maar dit is hét moment om vooruit te kijken. Enkele praktische stappen:
- Breng uw huidige wagenpark in kaart
- Analyseer welke auto’s onder de regeling gaan vallen
- Overweeg versneld over te stappen op elektrisch
- Analyseer uw autoregeling
- Bespreek dit vroegtijdig met uw leaseadviseur
De pseudo-eindheffing auto 2027 is geen kleine wijziging. Het raakt direct uw kosten en keuzes. Gelukkig kunt u met de juiste voorbereiding verrassingen voorkomen.
Wilt u weten welke leaseoplossingen u helpen slim om te gaan met deze nieuwe regeling? Neem gerust contact met ons op, we denken graag met u mee.


